20 Kasım 2016 Pazar

New York Anıları....(MET... Lincoln Center )


Gitmeden once internetten iki opera bileti almıstım. L'ITALIANA IN ALGERI  ve GUILLAUME TELL...Her ikisi de Rossini'ye ait. ve bu iki operayı da daha once izlememistim. Metropolitan Opera Evi'nin bulundugu yer ozellikle, aksam ısıl ısıl cok hos gorunuyor.. Hele hele, benim gibi bu guzelliklerin ozlemini cekenler icin adeta rahatlama yeri..
Her zaman ki gibi erkenden gittim. Oyun oncesi  biraz dısardaki guzelligin tadını cıkarmak, biraz da birseyler icerek keyif yapmak icin...
Bilet alırken, yemek rezervasyonu da yapılıyordu , yaptırmamıstım. Yemege gidenlere kapılar onceden acılıyor,kuyruktakilerin rezervasyonları kontrol edilerek iceri alıyorlar.Ben de barda birseyler  icmek istedigimi soyleyince aldılar iceri.
Icerisi hostu..Bordolar hakimdi.Merdivenlerden cıkınca solda bar ve teras, sagda ise restoran kısmı vardı.

Terasdaki kırmızı kanapelerde oturup dısarıyı seyretmek de ayrıca guzeldi.Gittigim her ulkede muhakkak en az bir opera izledigimden. yeni bir opera evi gordugumde de kıyaslamalara baslıyorum daha once gorduklerimle, Gelenlerin bir kısmı cok sık ve tuvaletliydi, bunların cogu onceden yemege geliyordu. Erkekler de de koyu takım elbiseler giymislerdi.Digerleri ise temiz, ozenli ama gunluk giysilerle gelmislerdi.Dikkatimi ceken diger bir konu ise  yemek salonunda ilk seferde  sadece beyazların olduguydu, ikinci gidisimde  bir zenci cift vardı ve cok sıklardı.. Hatta hanıma eteginin guzelligi icin tuvalettte karsılastıgımızda iltifat ettim.
Barın bulundugu duvarda Chagall imzalı bir resim , salonda da vitrin icerisinde sergilenen daha once giynilmis ve Chagal'ın tasarımları yer alıyor.
Diger opera evlerine gore gordugum diger bir farklılıkta programların ucretsiz verilmesi ve locaların aralarının acık olmasıydı.
Opera biletleri bircok ulkede pahalıdır.MET de de  pahalı, ama verilen paraya deger..Ilk L'ITALIANI IN ALGEBRA'da sef unlu James Levine'di. Gecirdigi bir rahatsızlıktan oturu tekerlekli iskemleye mahkum oldugundan , O'nun icin ozel duzenlenen yerde,orkestrayı iskemlesinden yonetti. Uvertur basladıgında  orada oldugum icin cok mutluydum.                                                                                                                                      Elvira  rolunu Angela Mannino  oynadı.
                                SeF James  Levine.
Ikinci  gittigim opera GUILLAUME TELL 'in yeni duzenlemeleriyle premierydi.Yine salon doluydu.Sef Fabio Luisi'ydi.Mathilde'yi Marina Rebeka oynuyordu.Oyun baslarken tavandan inen cam avizelerin yukarı dogru cekilmesi ilk gece cok sasırtmıstı beni, bu sefer hazırlıklıydım artık.

Ayse...............Kasım..2016
Gezi Tarihi.....Ekim 2016

1 yorum: