6 Şubat 2017 Pazartesi

Zagrep


Bir aksam yine sanal ortamda gezinirken 2016 yılının en iyi xmas pazarı olarak Zagrebin secildigini gordum,fotograflar oylesine guzeldi ki kendimi bilet almaktan alıkoyamadım..Bakalım ne cıkacak diye de heyecanlanmaya basladım. Zagrebi, Yugoslavya dagılmadan once gormusdum...Ve gun geldi, Zagrepteydim..Kaldıgım yer merkezdeydi , her yer suslenmisti.Hava cok guzeldi, Camlar yapay karlarla suslenmisti ve ozellikle ısıl ısıldı.Birden baska bir dunyaya gelmistim adeta, sıcak saraplar, sosisler, ufak hediyelik dukkanlar, hepsi beni sihirli cubukla birden heyecanlandırmıstı. Hergun hafta ici  beste baslayan muzik, dans gosterileri hafta sonu ise sabah 10.00 da baslıyordu.,,.Bu programların en guzel yanı her yastan kadın, erkek, genc, engelli herkesin katkıda bulunmasıydı. Hicbirini kacırmamaya ozen gosteriyordum.
Xmas pazarının bir ozelligi de diger ulkelerde oldugu gibi belirli bir bolgede degil, sehrin her tarafına dagılmıs olmasıydı. Bu nedenle tum sokaklar suslenmis, bir solen havasına dondurmustu sehri.Son aylarda gezdigim yerlerle kıyasladıgımda, ucuz bir sehirdi Zagrep.

Sehrin her yerini heykeller susluyor. Hepsi birbirinden guzel ve anlamlı...

Zagrebin iki simgesi var biri kravat digeri ise kırmızılı semsiye...
Kırmızı semsiyenin neden sembol oldugunu once anlıyamadım, sonra sordugumda hergun kurulan pazara (Trznica Dolac) gitmediniz mi dediler. Defalarca gitmeme karsın dikkat etmemisim. Ozellikle yukardan bakınca daha iyi goruluyor. Tum semsiyeler kırmızı(Sestine semsiyeleri) ve adeta tepeden kırmızılı cızgılı bir bitki gibi kaplıyorlar pazar yerini. Bu pazarda cicek, yiyecek sebze, meyve, hediyelik ufak esyalar, peynir, zeytin , zeytinyagı, sabun bulmak mumkun, oldukca zevkli bir yer.Cevresinde de  fırınlar, ufak cafeler ve ekonomik balık yenebilecek yerler var.
Kravat (kravata) Hırvatistan urunu.17. Yuzyılda askerlerin taktıkları boyun bagları Fransızların dikkatini cekerek ,moda olmus.


Zagrebin ilginc yerlerinden biri de savasta sıgınak olarak kullanılan tunel gunumuzde halka acılmıs.Tunel de yururken bir an kendimi savas ortamında hissettim ve irkildim..
Zagrep deyince boreklerin guzelliginden soz etmeden gecmek olmaz. Cok guzel fırınları var.Genelde bu fırınlarda oturulacak yer yok ama lezzetlerine diyecek yok.Her sabah bugun kahvaltıda borek yok dememe karsın kendimi yine fırında buluyordum. Beni bu guzel sehirde tek rahatsız eden sey oturabilecegim az sayıda sigara icilmeyen restoran ve cafe olması. Onerecegim cafelerden biri de Amelıe, ozel pastalarını yemeden donmek hata.Kucuk ama pastalarıyla unlu bir yer, ustelık sigara da icilmiyor.

sokaklardaki sosisleri, yiyecekleri de soylemem gerek.


Yemekler, muzik, dans derken gunler guzel geciyordu Zagrep'de...Elbette bu kadar degildi. Muzeler, konser salonları, Ulusal Opera Evi...hepsini bir seferde anlatmak olası degil...

Ayse......6.02.2017
Gezi Tarihi.....Aralık.2016
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder